طراحی سایت

قالب وبلاگ

لارستان کهن

طراحی سایت


لارستان کهن
 
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۸۹ توسط  یعقوب (صمد) کامجو


خروس لاری به خروس نژاد لاری گفته می‌شود که بارزترین صفت آن جنگندگی واستقامت بالای آن در مبارزه و عدم تسلیم آن می‌باشد.
درگذشته  به خصوص در روستاها و محلات شهر قدیم در هر خانه ای که نگاه میکردی در آن مرغ وخروس بود علاوه براینکه پرورش می دادند . از تخم و جوجه های آن ودر بعضی مواقع از گوشت ان استفاده می کردند . خروس ساعت اذان گوی خانه ها ومحلات به حساب می آمد . اذان هایی که سر ساعت وبا نظم  می گفت از شب تا صبح چندین مرحله با اسامی متفاوت نام گذاری می کردند . از خروس در گذشته به عنوان بازی وشرط بندی که به جنگ خروس معروف بود استفاده میشد . جنگ خروس واقعا دیدنی و عجیب و وحشتناک  است طوری که تا سرحد مرگ باهمدیگر گلاویز می شوند.  که اگر یک نفر از خروس داران کوتاه نیایدواعلام باخت نکند یک یا هردو خروس از بین  میروند .

نژاد لاری
پراکنش: واریته‌های گوناگون این نژاد را می‌توان به طور خالص در نواحی
مختلف ایران به خصوص درلارستان  تهران، خراسان و اردبیل یافت. تعداد کمی از این نژاد نیز در ناحیه ، چابهار و کنارک وجود دارند. معمولاً خالصترین نوع این نژاد درلار و اردبیل پرورش داده می‌شود. در خراسان و به خصوص در نواحی مرزی تعدادی از این نژاد یافت می‌شود. (درافغانستان و درمجاورت مرز ایران نژادی با خصوصیت نژاد لاری پرورش داده می‌شود که به نژاد افغانی معروف است، ولی دلایل موجود نشان می‌دهد که نژاد افغانی نژادمستقل نبوده و بلکه نوعی از لاری می‌باشد که در افغانستان پرورش داده می‌شود و از نژاد لاری سنگین تر است
مرغ و خروس لاری مشخصات ظاهریشکل عمومی بدن نژاد لاری با تمام نژادهای دیگر متفاوت است و به طور کلی بدن بلند و کشیده، سینه پهن وعمیق و پرگوشت، گوشت سینه سفت و پر، پشت پهن و دارای شیب از جلو به عقب می‌باشد. بالها محکم و به بدن چسبیده و پرهای دم با زاویه ۴۵درجه بالاتر از امتداد پشت قرار گرفته‌است. ساق پابا زاویه ملایمی به ران متصل شده‌است و از این رو به طور کلی شکل ویژه‌ای به بدن این نژاد می‌دهد.   خروس لاری  خانگی  که درخانه ها معمولا بزرگ شده است پا های تیره تری از بقیه خروس ها دارد .رشد سر نسبت به بدن کوچک به نظر می‌رسد و فرم سر به اصطلاح ماری شکل می‌باشد. تاج اغلب در انواع اصیل توت فرنگی شکل و گردویی است. چشم‌ها درخشان، عقابی و نارنجی رنگبوده و رشد تاج و ریش اغلب کم است. تاج در خروس‌ها، قرمز تیره و درمرغ‌ها قرمز معمولی و لاله گوش در تمام انواع این نژاد قرمز رنگ است.منقار کوتاه، بسیار محکم و زرد رنگ است و در بعضی انواع، لکه‌های قهوه‌ایرنگ در منقار بالایی وجود دارد. گردن نسبتاً بلند و استوانه‌ای و انتهای آن تقریباً در بدن فرو رفته‌است. قلم پا کلفت و بلند بوده و رنگ آن اغلب در واریته‌های اصیل زرد مایل به قهوه‌ای و در برخی انواع قهوه‌ای پررنگ وحتی تیره می‌باشد. پنجه‌ها پهن و دارای چهار انگشت است.
انواع نژاد لاری
واریته‌های مختلفی از نژاد لاری در ایران مشخص شده‌است. شکل بدن در تمام این واریته‌ها تقریباً شبیه هم بوده و فقط از نظر رنگ پر و بال با هم فرق دارند. به طور کلی از نظر رنگ پر و بال واریته‌های مختلف نژاد لاری که درران وجود دارد به شرح زیر می‌باشد:

لاری قرمز
مهمترین و اصیل ترین واریته این نژاد را تشکیل می‌دهد. رنگ پر و بال خروس درخشنده و با درخشندگی زرد رنگ و لکه‌های سیاه در پر و بال و مخصوصاً درزیر شکم و بالهاست. پرهای دم در قاعده قرمز و در انتها سیاه است و به طورکلی رنگ مرغ‌ها روشن تر از رنگ خروس‌ها می‌باشد.

لاری قهوه ای
منظره عمومی پرها قهوه‌ای و اغلب، رگه‌های سیاه در آنها دیده می‌شود ورنگ پرهای سینه سیاه تر از رنگ قسمت‌های دیگر بدن است. در این نوع معمولاً بر عکس نوع قبلی، رنگ خروس‌ها روشن تر از رنگ مرغ‌ها می‌باشد.
لاری سفید و گل باقلایی

رنگ پرو بال در بعضی از انواع لاری‌ها سفید است. رنگ سفید به ندرت دیده می‌شود، چون اغلب دارای نوارها و لکه‌های سیاه، طوسی و زرد می‌باشد. این نوارها بیشتر در پرهای پشت، بالا، شانه و گردن وجود دارد.
تهیه کننده : صمد (یعقوب ) کامجو 

www.larestankohan.ir

moheb87@gmail.com

خروس لاری

خروس لاری

i3kr3kbroovzvt7uau.jpg

خروسلاری

خروس لاری

خروس لاری

 

 


.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک


تبادل لینک